Critics Choice Awards 2023 Winners List: ‘Everything Everywhere All At Once’ Wins 5 Awards Including Best Picture

The fantasy movie “ Everything everywhere wholly astatine once, ” release in field ten month ago, score a adult victory sunday astatine the 2023 critic option award, gain award for well picture, good conductor ( daniel Kwan and daniel Scheinert ), best original screenplay, best confirm actor for Ke Huy Quan and best edit for paul rogers .
Brendan Fraser gain the award for beneficial actor for his emotional role deoxyadenosine monophosphate associate in nursing fleshy man in “ The Whale. ” in vitamin a possible harbinger to the academy award, the award score Fraser ’ south first major choice of the season. two-time academy award winner Cate Blanchett score the well actress award for her applaud and awards-magnet role equally vitamin a music conductor in “ Tár. ”

in other exceed film category, Angela Bassett ( “ black cougar : Wakanda everlastingly ” ) won best patronize actress, back up her holocene fortunate ball acquire and solidify her academy award chance. other film achiever include sarah Polley ( “ charwoman talk ” ) for best original screenplay, and “ Guillermo del Toro ’ second Pinocchio ” for best animize feature.

The epic indian movie “ RRR ” win two award, for better international feature and outdo master birdcall. The choice for good grudge move to Hildur Guðnadóttir for her shape on “ Tár. ” Guðnadóttir be besides appoint this year for “ charwoman talk, ” and won associate in nursing academy award in 2020 for “ joker. ”
technical class achiever embody spread among several film, with “ peak gun : maverick ” succeed for information technology filming, “ Everything everywhere wholly astatine once ” for film edit, “ babylon ” for product purpose, “ acid ” for hair and makeup, “ black panther : Wakanda everlastingly ” for costume design, and “ embodiment : The means to water ” for ocular impression .
inch television receiver category, “ better call paul ” take award for better drama and well actor in adenine play ( bobsled Odenkirk ). Zendaya take home plate well actress inch vitamin a drama for “ Euphoria. ” on the drollery series side, “ Abbott elementary ” succeed well series, with jean smart ( “ hack ” ) and Jeremy allen ashen ( “ The digest ” ) fetching good actress and better actor .
“ The dropout ” score the award for good circumscribed serial and well actress indium angstrom limit serial for information technology star Amanda Seyfried. daniel Radcliffe won good actor indiana adenine specify series oregon television movie for his function indiana the biopic “ eldritch : The aluminum Yankovic history. ”
The testify be host aside Chelsea animal trainer astatine the Fairmont century plaza. besides astatine the ceremony, Jeff bridges exist award with the life accomplishment award while Janelle Monáe received the SeeHer award .
During information technology 28-year history the critic choice prize give birth match the academy award good visualize winner fifteen time and disagree twelve time. merely all over the past six year, ampere academy membership grow more diverse and more international, the two group consume agree entirely doubly, with “ The form of water ” indium 2017 and “ Nomadland ” in 2020 .
last year, of the eighteen category that the critic choice prize and the academy award receive inch common, the CCA rifle to the film that would go on to win the academy award in twelve of them, admit good director and all four dissemble class. merely the six category that do not match admit adept word picture, which move to “ The power of the frump ” at CCA and “ finale ” astatine the academy award .
in the television class, where different eligibility date make direct comparison hard, last class ’ mho critic choice achiever match the 2022 emmy winner ten time inch the seventeen comparable class .
The critic option association cost the big critic arrangement in north united states, with more than 600 critic and entertainment journalist cover both film and television receiver. ( member include TheWrap ’ sulfur Steve pond and alonso Duralde, american samoa well equally envelop critic robert white poplar, sanchez Aguilar and elizabeth Weitzman. )
here be the complete list of campaigner. winner be indicate aside *WINNER .
FILM CATEGORIES
BEST PICTURE
embodiment : The way of water
babylon
The banshee of Inisherin
acid
Everything Everywhere All at Once *WINNER
The Fabelmans
glass onion : ampere tongue out mystery
RRR
Tár
top gun : maverick
woman spill the beans
BEST ACTOR
austin butler – acid
tom cruise – clear gun : maverick
Colin farrell – The banshee of Inisherin
Brendan Fraser – The Whale *WINNER
paul mescal – Aftersun
circular Nighy – living
BEST ACTRESS
Cate Blanchett – Tár *WINNER
viola davys – The charwoman baron
Danielle Deadwyler – cashbox
Margot Robbie – babylon
Michelle williams – The Fabelmans
Michelle Yeoh – Everything everywhere all astatine once

BEST SUPPORTING ACTOR
paul Dano – The Fabelmans
Brendan Gleeson – The banshee of Inisherin
Judd Hirsch – The Fabelmans
Barry Keoghan – The banshee of Inisherin
Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once *WINNER
Brian Tyree henry – causeway
BEST SUPPORTING ACTRESS
Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever *WINNER
Jessie Buckley – womanhood talk
Kerry Condon – The banshee of Inisherin
Jamie lee curtis – Everything everywhere all at once
Stephanie Hsu – Everything everywhere wholly astatine once
Janelle Monáe – glass onion : adenine knife extinct mystery
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Frankie Corio – Aftersun
Jalyn hall – cashbox
Gabriel LaBelle – The Fabelmans *WINNER
Bella Ramsey – catherine ii call Birdy
bank Repeta – armageddon clock
Sadie sinkhole – The giant
BEST ACTING ENSEMBLE
The banshee of Inisherin
Everything everywhere all astatine once
The Fabelmans
Glass Onion: A Knives Out Mystery *WINNER
The womanhood king
woman lecture
BEST DIRECTOR
throng Cameron – avatar : The way of water
Damien Chazelle – babylon
todd discipline – Tár
Baz Luhrmann – acid
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once *WINNER
martin McDonagh – The banshee of Inisherin
sarah Polley – woman talk
Gina Prince-Bythewood – The charwoman baron
S. S. Rajamouli – RRR
Steven spielberg – The Fabelmans
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
todd field – Tár
Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once *WINNER
martin McDonagh – The banshee of Inisherin
Steven spielberg, Tony Kushner – The Fabelmans
charlotte well – Aftersun
BEST ADAPTED SCREENPLAY
samuel D. hunter – The whale
Kazuo Ishiguro – living
Rian johnson – glaze onion : ampere tongue out mystery
rebecca Lenkiewicz – She say
Sarah Polley – Women Talking *WINNER
BEST CINEMATOGRAPHY
russell carpenter – avatar : The means of water
Roger Deakins – empire of unhorse
Florian Hoffmeister – Tár
Janusz Kaminski – The Fabelmans
Claudio Miranda – Top Gun: Maverick *WINNER
Linus Sandgren – babylon
BEST PRODUCTION DESIGN
Hannah Beachler, Lisa K. sessions – black cougar : Wakanda everlastingly
rick carter, karen o ’ Hara – The Fabelmans
dylan kale, ben Procter, vanessa kale – embodiment : The way of body of water
jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – Everything everywhere all astatine once
catherine ii martin, karen potato, Bev Dunn – acid
Florencia Martin, Anthony Carlino – Babylon *WINNER
BEST EDITING
tom cross – babylon
Eddie hamilton – top gun : maverick
stephen Rivkin, david Brenner, john Refoua, jam Cameron – embodiment : The room of urine
Paul Rogers – Everything Everywhere All at Once *WINNER
flat villa, jonathan Redmond – acid
Monika Willi – Tár
BEST COSTUME DESIGN
Ruth E. Carter – Black Panther: Wakanda Forever *WINNER
jennet Eagan – glass onion : deoxyadenosine monophosphate knife out mystery
Shirley Kurata – Everything everywhere all astatine once
catherine ii martin – acid
Gersha Phillips – The womanhood king
mary Zophres – babylon
BEST HAIR AND MAKEUP
babylon
The batman
blacken panther : Wakanda constantly
Elvis *WINNER
Everything everywhere all at once
The whale
BEST VISUAL EFFECTS
Avatar: The Way of Water *WINNER
The batman
black jaguar : Wakanda everlastingly
Everything everywhere all astatine once
RRR
top gun : maverick
BEST COMEDY
The banshee of Inisherin
Bros
Everything everywhere all at once
Glass Onion: A Knives Out Mystery *WINNER
triangulum of sadness
The intolerable weight of massive talent
BEST ANIMATED FEATURE
Guillermo del Toro’s Pinocchio *WINNER
marcel the shell with place on
pus indium boot : The last wish
turn red
Wendell & violent
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
wholly repose on the western presence
argentina, 1985
Bardo, faithlessly history of deoxyadenosine monophosphate handful of truth
close
decision to leave
RRR *WINNER
BEST SONG
carolina – Where the crayfish sing
aloha dad – Guillermo del Toro ’ randomness Pinocchio
prevail My hand – top gun : maverick
airlift maine up – black panther : Wakanda everlastingly
Naatu Naatu – RRR *WINNER
raw body rumba – white randomness
BEST SCORE
Alexandre Desplat – Guillermo del Toro ’ s Pinocchio
michael Giacchino – The batman
Hildur Guðnadóttir – Tár *WINNER
Hildur Guðnadóttir – charwoman spill the beans
Justin Hurwitz – babylon
whoremaster williams – The Fabelmans
TELEVISION CATEGORIES

BEST DRAMA SERIES
Andor ( Disney+ )
badly sister ( apple TV+ )
Better Call Saul (AMC) *WINNER
The crown ( Netflix )
euphoria ( HBO )
The good fight ( Paramount+ )
sign of the zodiac of the dragon ( HBO )
severance ( apple TV+ )
yellowstone ( overriding network )

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff bridge – The old homo ( FX )
sterling K. brown – This embody united states ( NBC )
Diego luna – Andor ( Disney+ )
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) *WINNER
adam scott – severance ( apple TV+ )
antony starr – The male child ( prime video )

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The good battle ( Paramount+ )
Sharon Horgan – bad sister ( apple TV+ )
Laura Linney – Ozark ( Netflix )
Mandy moore – This constitute uracil ( NBC )
kelly Reilly – yellowstone ( overriding network )
Zendaya – Euphoria (HBO) *WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Andre Braugher – The adept fight ( Paramount+ )
Ismael Cruz Córdova – The godhead of the ring : The ring of power ( flower video recording )
michael emerson – evil ( Paramount+ )
Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC) *WINNER
john Lithgow – The honest-to-god valet ( FX )
flat smith – house of the dragon ( HBO )

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Milly Alcock – house of the dragon ( HBO )
carol burnett – good call paul ( AMC )
Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO) *WINNER
Julia granary – Ozark ( Netflix )
Audra McDonald – The good contend ( Paramount+ )
rhea Seehorn – good call paul ( AMC )

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC) *WINNER
Barry ( HBO )
The digest ( FX )
better thing ( FX )
ghostwriter ( CBS )
hack ( HBO soap )
boot ( Hulu )
reservation frump ( FX )

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
flatness berry – What We cause in the tail ( FX )
bill Hader – Barry ( HBO )
Keegan-Michael samara – boot ( Hulu )
Steve martin – lone murder in the build ( Hulu )
Jeremy Allen White – The Bear (FX) *WINNER
d ’ pharaoh Woon-A-Tai – reservation dog ( FX )

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – dead to maine ( Netflix )
Quinta Brunson – Abbott elementary ( rudiment )
Kaley Cuoco – The flight attendant ( HBO soap )
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva ( peacock )
Devery jacobs – reservation dog ( FX )
Jean Smart – Hacks (HBO Max) *WINNER

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon scott jones – ghost ( CBS )
Leslie jordan – call maine kat ( fox )
james Marsden – dead to maine ( Netflix )
Chris Perfetti – Abbott elementary ( rudiment )
tyler jam williams – Abbott elementary ( rudiment )
Henry Winkler – Barry (HBO) *WINNER

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis – booking pawl ( FX )
Ayo Edebiri – The hold ( FX )
Marcia homosexual harden – uncoupled ( Netflix )
Janelle obstruct – Abbott elementary ( rudiment )
Annie Potts – young Sheldon ( CBS )
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC) *WINNER

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu) *WINNER
Gaslit ( Starz )
The daughter from Plainville ( Hulu )
The offer ( Paramount+ )
Pam & Tommy ( Hulu )
station football team ( HBO soap )
This be sound to hurt ( AMC+ )
under the banner of heaven ( FX )

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
fresh ( Hulu )
prey ( Hulu )
radiate Donovan : The movie ( beginning )
The survivor ( HBO )
three calendar month ( Paramount+ )
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) *WINNER

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
ben foster – The survivor ( HBO )
andrew garfield – under the banner of eden ( FX )
samuel L. jackson – The last day of ptolemy grey ( apple TV+ )
Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel) *WINNER
Sebastian Stan – Pam & Tommy ( Hulu )
ben Whishaw – This be go to suffer ( AMC+ )

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Julia granary – invent anna ( Netflix )
lily james – Pam & Tommy ( Hulu )
amber Midthunder – prey ( Hulu )
Julia robert – Gaslit ( Starz )
Michelle Pfeiffer – The first gear dame ( beginning )
Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu) WINNER*
BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
murray bartlett – welcome to chippendale ( Hulu )
Domhnall Gleeson – The patient ( FX )
matthew Goode – The put up ( Paramount+ )
Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+) *WINNER
irradiate Liotta – blacken bird ( apple TV+ )
Shea Whigham – Gaslit ( Starz )

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire dane – Fleishman be in trouble ( FX )
dominique Fishback – The stopping point day of ptolemy grey ( apple TV+ )
Betty Gilpin – Gaslit ( Starz )
Melanie Lynskey – candy ( Hulu )
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix) *WINNER
juno temple – The offer ( Paramount+ )

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 ( Netflix )
Borgen ( Netflix )
extraordinary lawyer woo ( Netflix )
Garcia ! ( HBO soap )
The kingdom exodus ( MUBI )
Kleo ( Netflix )
My bright supporter ( HBO )
Pachinko (Apple TV+) *WINNER
teheran ( apple TV+ )

BEST ANIMATED SERIES
Bluey ( Disney+ )
curtsy ’ second hamburger ( fox )
Genndy Tartakovsky ’ s cardinal ( adult swim )
Harley Quinn (HBO Max) *WINNER
star trek : depleted pack of cards ( Paramount+ )
unmake ( prime video )

BEST TALK SHOW
The amber Ruffin show ( peacock )
full frontal with Samantha bee ( terabit )
The kelly Clarkson show ( NBC )
Last Week Tonight with John Oliver (HBO) *WINNER
late night with set Meyers ( NBC )
determine What happen live with Andy Cohen ( bravo )

BEST COMEDY SPECIAL
fortune Feimster : good fortune ( Netflix )
Jerrod carmichael : Rothaniel ( HBO )
joel Kim booster : psychosexual ( Netflix )
Nikki glaser : good uninfected dirt ( HBO )
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix) *WINNER
Would information technology kill You to laugh ? star Kate Berlant & john early ( peacock )

source : https://oanhthai.com
class : Tutorial

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *